Zum Hauptinhalt springen

Eltern berichten von ihren Erfahrungen

Deutsch ?? Können mein Mann und ich nicht.

Wird unser Kind es trotzdem lernen? Ist nicht so wichtig.

Hauptsache es wird sich in dem grossen Garten viel an der frischen Luft bewegen können. Alles andere kommt von allein.

Nach drei Jahren  ist unser Freundeskreis englisch/deutschsprachig und ich suche  jetzt eine Schule, die die guten Deutschkenntnisse meines Kindes weiter fördert. Der Kindergarten unterstützt uns darin. So einfach kann man fremde Sprachen lernen, nämlich im Spiel mit geschultem Personal.   Mama von Tibet 5 Jahre.

 

Wir haben uns viele Kindergärten angeschaut und waren sehr enttäuscht. Bis eine Freundin von Marions Kindergarten erzählte. Ein spontaner Besuch an einem Samstagnachmittag im Kindergarten hat die Erleichterung und die Entscheidung gebracht.

Als berufstätige Mutter mit Zwillingen habe ich mich immer gut aufgehoben gefühlt. Meine Kinder wurden sehr gut auf die türkische Schule vorbereitet und vermissen den Kindergarten immer noch. Sooft wir können, besuchen wir ihn und sind auch auf den Festen immer herzlich willkommen.   Mama von Can u. Melis, 7 Jahre.

 

Der grosse Garten, mehrer Sprachen, das freundliche, kompetente Personal und die familienähnlichen Strukturen sind von unschätzbarem Wert. Es war für uns genau die richtige Entscheidung. Mama von Mattis

 

Nach 5 Jahren Türkei die Rückkehr nach Deutschland. Mama von Fabian und Jasmin schreibt:

Fabian und Jasmin haben sich schnell eingewöhnt. Bei euch hat uns vieles sehr gut gefallen. Das fing schon morgens damit an, dass immer einer zur Begrüssung morgens an der Tür war und die Kinder in Empfang genommen hat.

 Bei euch allen hatten wir immer das Gefühl, dass ihr eure Sache gern und mit Herz macht. Sport, Musik und Rhytmik hat den Kindern viel Spass gemacht und ich fand es gut, dass es von ausgebildetem Fachpersonal durchgeführt würde. Wir würden Fabian und Jasmin jederzeit gern wieder zu euch geben und die Beiden würden auch gern wieder in Marions Kindergarten gehen. Vielen Dank und alles Gute.

 

 Cumhuriyet Anaokulu'na dair.....

 Sevgili Kızımız 2008 doğumlu Eda üç yaşını bitirdiğinde evdeki yaşamın ona yetmediğine karar vermiştik. Ancak, çevredeki birçoğunu ziyaret etmemize rağmen anne-baba olarak içimize tam olarak sinen bir anaokuluna rastlayamamıştık. Çaresiz, varolanlardan birini kabullenmeye hazırlanırken eşim, tamamen rastlantı sonucu Cumhuriyet anaokulunun varlığından haberdar olup ziyaret gitti. Çok etkilenmişti. Ertesi gün, ben de okulu ziyaret ettim. Dört dönüm bir bahçe içinde güzel, bakımlı bir bahçe, güzel tasarlanmış ve döşenmiş bir ev. O gün Cumhur bey, okulu ve anaokulu kavramına bakış açılarını anlattığında, duymak ve görmek istediklerimizle karşılaşmanın temkinli iyimserliği ile çocuğumuzu okula kaydettirmeye karar verdik.

Okulda iletişim dili almanca idi. Hepsi son derece iyi düzeyde almanca ve türkçe bilen öğretmenler, çocukların Türkçe sorduğu tüm sorulara almanca yanıt veriyorlardı. Aslında bizim amacımız çocuğumuzun dil öğrenmesi değil, güvenli bir ortamda mutlu bir çocukluk geçirmesi ve kendisini ifade edebilmesi idi. Bu açıdan bakınca, almanca bir okulun iyi mi kötü mü olduğuna karar veremedik. Kendini ifade edemedikten sonra almanca öğrenmiş neye yarardı ?

 Ancaki ilerleyen zaman içinde kaygılarımızın tümünün gereksiz olduğunu gördük. Eda'nın sosyal gelişimine ve özgüvenine okulun katkısını net olarak izliyor ve ek olarak almancasının gelişimine de şaşırıyorduk.

Alman kültürü içinde Martinstag gibi özel bazı günlerde, dinsel öğeleri barındırmamaya özen gösteren ritüelik lkültürel eğlenceler düzenliyorlar ve çocuklarla birlikte aileleri de sürece katmaya özen gösteriyorlardı.

 Ama hepsinden öte çocuklarımız, doğa içinde doğa ile barışık büyüyorlar, çevreye saygıyı öğreniyorlardı. Doğa koşulları ne olursa olsun, doğru donanım ve giyimle mutlaka bahçeye çıktıklarını duyunca çok mutlu oluyorduk. Elbette, komando tarzı eğitimle büyüyen bir çocuk hedeflemiyorduk ama pamuğa sarılıp büyütülen bir çocuk da bize göre değildi.

 Kızımız 2 yıl boyunca ve her gün mutlulukla Cumhuriyet Anaokulu'na gitti. Bu süre boyunca, özellikle Avrupa kıtasının farklı birçok ülkesinden arkadaşları oldu. Anaokuluna gönderme hedefimiz olmamasına rağmen şaşırtıcı düzeyde iyi almanca öğrendi. Özgüveni olumlu düzeyde arttı. Doğaya saygılı olmayı öğrendi. Cumhur beyi ilkokul açmaya ikna edemeyince,  ilkokula devam etmek üzere 2014 yazı başında çok güzel, samimi, ticari kaygıdan uzak tasarlanmış ve insanca bir yıl sonu gösterisinin ardından üzülerek Cumhuriyet Anaokulu'ndan ayrıldık.

 Kızımızın hayatına attıkları kocaman imza için, Cumhuriyet Anaokulunun tüm çalışanlarına, Marion ve Cumhur Şendil'e içtenlikle teşekkür ediyoruz.

 Öğretmen anlatır. İyi öğretmen öğretir. En iyi öğretmen ise ilham verirmiş. Daha 6 yaşında iken kızımızın hayata bakışına katkıları ve verdikleri ilham için saygıyla eğiliyoruz.

 İyi ki varsınız.